Publikacje

Publikacje związane z Kołem „Kemet”:

Koło Naukowe „Kemet” co roku współorganizowało Konferencję Studentów Archeologii Starożytnego Egiptu, którą w 2014 roku przemianowano na Sympozjum Młodych Egiptologów. Materiały z pierwszej konferencji ukazały się w periodyku AR – Rocznik Archeologiczny tom I. Artykuły z kolejnej zostały wydane w piątym numerze czasopisma Interlinie. Natomiast publikacja z przedostatniej  to Materiały z III Konferencji Studentów Archeologii Starożytnego Egiptu, Wrocław 19-20 maja 2011 pod redakcją P. Chudzika i W. Ejsmonda. Artykuły wystąpień z ostatnich konferencji ukazały się w Medżat – Studia Egiptologiczne (tomay I – III). W kolejnych tomach będą się ukazywać kolejne artykuły pokonferencyjne. Dzięki staraniom członków koła wydano też specjalny numer Kwartalnika Akademickiego AD REM w całości poświęcony starożytnemu Egiptowi.

Wszystkie tomy Medżat – Studia Egiptologiczne (ISSN 2300-3448) można pobrać tutaj:

Medżat I (2013)

 Medżat II (2014)

Medżat III (2015)

Medżat IV (2016)

Medżat V (2017)

Osoby chcące podzielić się wynikami własnych badań i zainteresowań zapraszamy do nadsyłania tekstów do redakcji. Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi nadsyłania tekstów (call for papers) oraz wymogami redaktorskimi (zasady redagowania  i przyjmowania tekstów oraz formularz recenzji).

Redakcja:

dr Patryk Chudzik (Instytut Archeologii, Uniwersytet Wrocławski, współredaktor)

mgr Wojciech Ejsmond (Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, współredaktor)

dr Filip Taterka (Université Paris-Sorbonne; Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, współredaktor)

dr hab. Anna Wodzińska (Instytut Archeologii, Uniwersytet Warszawski, współredaktor)

Rada naukowa:

dr Andrzej Ćwiek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

dr Aleksandra Hallmann (The Oriental Institute of the University of Chicago; Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk)

dr Aneta Skalec (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie)

dr Anastazja Stupko-Lupczyńska (Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych, Polska Akademia Nauk)

Inne ważne publikacje:

w Internecie jest dostępnych wiele dobrych, fachowych książek i czasopism, oto najważniejsze linki do archiwów i innych źródeł publikacji:

www.egyptologyforum.org

www.etana.org/abzu/

www.archive.org

www.egyptology.ru

www.ifao.egnet.net/bifao/

Egyptian Archaeology, Willeke Wendrich, 2010.

Kultowa pozycja wszystkich egiptologów od 1975 r.,  „Lexikon der Ägyptologie” dostępny online:

Vol. I (A-Ernte) :http://www.libreka.de/9783447016704/FC#X2ludGVybmFsX0ZsYXNoRmlkZWxpdHk/eG1saWQ9OTc4MzQ0NzAxNjcwNCUyRkZDJmltYWdlcGFnZT1GQw==

Vol. II (Erntefest-Hordjedef) :http://www.libreka.de/9783447018760/FC#X2ludGVybmFsX0ZsYXNoRmlkZWxpdHk/eG1saWQ9OTc4MzQ0NzAxODc2MCUyRkZDJmltYWdlcGFnZT1GQw==

Vol. III (Horhekenu-Megeb) :http://www.libreka.de/9783447021005/FC#X2ludGVybmFsX0ZsYXNoRmlkZWxpdHk/eG1saWQ9OTc4MzQ0NzAyMTAwNSUyRkZDJmltYWdlcGFnZT1GQw==

Vol. IV (Megiddo-Pyramiden) :http://www.libreka.de/9783447022620/FC#X2ludGVybmFsX0ZsYXNoRmlkZWxpdHk/eG1saWQ9OTc4MzQ0NzAyMjYyMCUyRkZDJmltYWdlcGFnZT1GQw==

Vol. V (Pyramidenbau-Steingefasse) :http://www.libreka.de/9783447024891/FC#X2ludGVybmFsX0ZsYXNoRmlkZWxpdHk/eG1saWQ9OTc4MzQ0NzAyNDg5MSUyRkZDJmltYWdlcGFnZT1GQw==

Vol. VI (Stele-Zypresse) :http://www.libreka.de/9783447026635/FC#X2ludGVybmFsX0ZsYXNoRmlkZWxpdHk/eG1saWQ9OTc4MzQ0NzAyNjYzNSUyRkZDJmltYWdlcGFnZT1GQw==

Vol. VII (Nachtrage, Korrekturen und Indices) : http://www.libreka.de/9783447033329/FC

Literatura związana ze starożytnym Egiptem w Warszawie

Wielu książek o tematyce związanej z Egiptem brakuje w warszawskich bibliotekach. Nie mniej, wiele osób nie jest świadomych tego co i gdzie się znajduje. Jak się okazuje, nie zawsze trzeba daną pozycję fotografować lub skanować za granicą czy sprowadzać do Warszawy. Poszukiwania danej publikacji ułatwi ten oto Katalog książek egiptologicznych w Warszawie, który skróci pielgrzymowanie między bibliotekami i poszukiwania tej jedynej.

Gorzej jest z czasopismami. Jest jednak ich spis. Co prawda stary i ograniczony jedynie do UW, ale często to właśnie starych pozycji się szuka. Niniejszy Katalog czasopism egiptologicznych w bibliotekach Uniwersytetu Warszawskiego może pomóc!

Tak poza tym, to istnieje katalog online bibliotek PAN:

Katalog Biblioteki Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

Katalog Biblioteki Instytutu Archeologii i Etnologii PAN

UWAGA‼‼‼

Posługując się katalogami stworzonymi przez członków Koła „Kemet” należy pamiętać, że:

– Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej (ZAŚ PAN) został przemianowany na Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚO PAN). W katalogach figurują wcześniejsze skróty.

– Niniejsze katalogi to wynik pracy kilku pokoleń studentów. Inicjatorzy tych katalogów piszą już habilitacje! Lista osób, które wpisywały tu kolejne publikacje jest bardzo długa. Odmawiając wieczorny pacierz nie zapomnijcie wspomnieć i o nich! Amen!

– Katalogi te były pisane na najbardziej archaicznych wersjach Windowsa, w różnych programach i technikach od lat 90-tych. Około roku 2007 wszystko zostało przekonwertowane do Excela, co skutkowało błędami i wypaczeniami z uwagi na to, że np. jedna spacja za dużo mogła powodować, iż dana rubryka mogła się znaleźć w niewłaściwej kolumnie itp. Tak to jest jak się konwertuje z Worda i podobnych programów do Excela. Mimo wszystko „okres błędów i wypaczeń systemu” w tworzeniu naszego katalogu jest chyba do zniesienia. Lepsze to niż ręczne przepisywanie ponad 3000 pozycji! Zdarzają się tam też czysto ludzkie błędy ortograficzne itp.

W planach jest dalsze uaktualnianie katalogu i sprowadzenie brakujących czasopism. Czeka nas jeszcze trochę pracy i przydałoby się trochę rąk do pomocy! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s